Program / Programme

 

Onsdag  13/7 

HÅVERUD

 

19.00   Dalslands Center 

UKRAINA I 

 

 

 

_____________

Torsdag  14/7,  16.00 - 22.00  

UPPERUD  

16.00   Dalslands Konstmuseum                            

Oxöga I – Torgeir Vassvik möter Mats Gustafsson  

ur Modersmål – Mona Monasar / Franz Schubert  

Oxöga II – Avin Omar möter Torbjörn Näsbom 

The wild winged one, Liza Lim – Anders Nyqvist  

Burskap – Solister interagerar med Dalslands fauna

 

18.00   Upperud 9:9

Rop, böljande…, Jenny Hettne – Sören Hermansson

No such array för Upperudshöljen – John Chantler: Flytande installation på båtar 

Schubertbad – Makadam, feat. Avin Omar                        

Oxöga III – Mette Rasmussen möter Goran Kajfeš

Dark Harbour, Åke Parmerud – Sören Hermansson

_____________

Fredag  15/7,  15.00 - 22.30  

ÅMÅL 

15.00   Åmåls Kyrka 

UKRAINA II

 

 

17.00   Gamla Kyrkan 

Urban pipes – Erwan Keravec 

Solo – Torgeir Vassvik                            

Solitude, Rebecca Saunders – My Hellgren     

Oxöga IV – Mona Monasar möter Christer Bothén

  

 

19.00   Stadshotellet backstage

Presentation av Festivalöl och Festivalvin

 

 

21.00   Gamla kyrkan

Fire! –  Mats Gustafsson, Johan Berthling, Andreas Werlin Feat. Mariam Wallentin, Goran Kajfeš, Mette Rasmussen

_____________

 

Lördag  16/7,  14.00 - 22.00  

FENGERSFORS

 

14.00   Not Quite

Ljudkonstverk 

Common Ground

Fuga i D-moll - Solvkören – Rosali Grankull

Sanen Song – Helena Persson                                                                                      

Manual for reconnection –  Alessandro Perini
 

Oxöga V – Rosali Grankull möter Sofia Jernberg

La Cité des saules, Hugues Dufourt – Yaron Deutsch

Oxöga VI – Helena Persson möter Yaron Deutsch

 

 

14.00  Fröskogs kyrka 

Chaconne, J.S.Bach – Torbjörn Näsbom

One pitch – Sofia Jernberg

Chaconnen går igen – Anna Lindal

 

 

18.00  Not Quite 

Nytt verk, Volker Staub (uruppförande) – Jonny Axelsson, Ivo Nilsson

Psalm XIII, Djuro Zivkovic – Anna Lindal, Eva Lindal, Elsbeth Bergh, My Hellgren

Air Loops, Bernhard Lang (uruppförande) – Sören Hermansson, Ivo Nilsson, Anders Nyqvist

Purfling, Malin Bång – Eva Lindal 

 

 

20.00    

Ebo Krdum trio

_____________

Söndag  17/7,  16.00 - 20.00  

HÅVERUD

 

15.00  Dalslands Center  

Solo – Maryam Javidmehr

Solo – Hedvig Mollestad

Hemvärnets musikkår Bohusdal och Bengtsfors musikkårer        

Trio Signal – Maryam Javidmehr, Avin Omar, Lena Nowak                                    

Hesselbom Revisited – "Vårt Land" (uruppförande) av Mats Gustafsson med festivalens medverkande