Program / Programme

 

Onsdag  13/7 

HÅVERUD

 

19.00   Dalslands Center 

KONSERT FÖR UKRAINA

 

Invigning av fotoutställningen Citizens of Kyiv, fotograf Alexander Chekmenev

 

Sketch i Moldavisk stil, L. Kolodub  –  Khrystyna Pukhalska 

Konstellationen, R.H-Ramati   –  Festivalensemble

Prelude from Solo Suite #1 in G-major,J.S. Bach

Prayer, Ernest Bloch

Melody, Myroslav Skoryk. – Ganna Nuhza

Konstellationen, R.H-Ramati  – Mette Rasmussen, Mats Gustafsson, Jonny Axelsson

The song of a fish  – Anna Korsun 

Choral, Hanna Havrylets –  Stråkensemble

 

Fotoutställningen och de två konserterna för Ukraina möjliggörs av bidrag från Sandengs Ram, Konsttryck, Sensus Bengtsfors, Tyre Recycling AB, Åsensbruk, Dalslands Center, Åmåls kommun, Dalslands Sparbank och Svenska kyrkan och generösa bidrag av festivalens artister.

Alla intäkter går oavkortat till den fond Kungliga Musikaliska Akademien öppnat för samordning av stöd för uppbyggnaden av Ukrainas musikliv.

 

 

 

_____________

Torsdag  14/7,  16.00 - 22.00  

UPPERUD  

16.00   Dalslands Konstmuseum                            

Oxöga I – Torgeir Vassvik möter Mats Gustafsson  

Invigningstal - Britt Bohlin

ur Modersmål – Mona Monasar / Franz Schubert  

Oxöga II – Avin Omar möter Torbjörn Näsbom 

The wild winged one, Liza Lim – Anders Nyqvist  

Burskap – Solister interagerar med Dalslands fauna

 

18.00   Upperud 9:9

Rop, böljande…, Jenny Hettne – Sören Hermansson

No such array för Upperudshöljen – John Chantler: Flytande installation på båtar 

Schubertbad – Makadam, feat. Avin Omar                        

Oxöga III – Mette Rasmussen möter Goran Kajfeš

Dark Harbour, Åke Parmerud – Sören Hermansson

_____________

Fredag  15/7,  15.00 - 22.30  

ÅMÅL 

15.00   Åmåls Kyrka 

KONSERT FÖR UKRAINA

 

Sketch i Moldavisk stil, L. Kolodub  –  Khrystyna Pukhalska 

Pendulum, Alexander Shchentensky – Nilsson/Axelsson

“26” – Polina Pohozha

Pulsar, Anna Korsun

Choral, Hanna Havrylets –  Stråkensemble

 

17.00   Gamla Kyrkan 

Urban pipes – Erwan Keravec 

Solo – Torgeir Vassvik                            

Solitude, Rebecca Saunders – My Hellgren     

Oxöga IV – Mona Monasar möter Christer Bothén

  

 

19.00   Stadshotellet backstage

Kontinent Dalsands festivalöl från Brukskällans Bryggeri presenteras med aptitretare från festivalens artister.

 

 

21.00   Gamla kyrkan

Fire! –  Mats Gustafsson, Johan Berthling, Andreas Werlin Feat. Mariam Wallentin, Goran Kajfeš, Mette Rasmussen

_____________

 

Lördag  16/7,  14.00 - 22.00  

FENGERSFORS

 

14.00   Not Quite

Ljudkonstverk 

Common Ground

Fuga i D-moll - Solvkören – Rosali Grankull

Sanen Song – Helena Persson                                                                                      

Manual for reconnection –  Alessandro Perini
 

Oxöga V – Rosali Grankull möter Sofia Jernberg

Oxöga VI – Helena Persson möter Yaron Deutsch

 

 

16.00  Fröskogs kyrka 

Chaconne, J.S.Bach – Torbjörn Näsbom

One pitch – Sofia Jernberg

Chaconnen går igen – Anna Lindal

 

 

18.00  Not Quite 

Purfling, Malin Bång – Eva Lindal  (utomhusscen)

Holländeriet

Nytt verk, Volker Staub (uruppförande) – Jonny Axelsson, Ivo Nilsson

Psalm XIII, Djuro Zivkovic – Anna Lindal, Eva Lindal, Elsbeth Bergh, My Hellgren

La Cité des saules, Hugues Dufourt – Yaron Deutsch

Air Loops, Bernhard Lang (uruppförande) – Sören Hermansson, Ivo Nilsson, Anders Nyqvist

 

 

21.00    

Ebo Krdum trio

_____________

Söndag  17/7, 15.00 - 20.00

HÅVERUD 

 

15.00  utomhus, Dalslands Center  

Hemvärnets musikkår Bohusdal och Bengtsfors musikkårer        

Trio Signal – Maryam Javidmehr, Avin Omar, Lena Nowak


 

17.00  Hallingsalen, Dalslands Center

Solo – Hedvig Mollestad

To the Muses, Christofer Elgh - Anna Lindal, Elsbeth Bergh

Solo – Maryam Javidmehr

 

18.30  Hallingsalen, Dalslands Center

Hesselbom Revisited – "Vårt Land" (uruppförande) av Mats Gustafsson med festivalens medverkande