top of page

andPLAY

May 17, 2024

17:00

@

Skaterampen Kålltorp

Äntligen kommer våra uppskattade lägenhetskonserter äga rum, i år i stadsdelen Kålltorp där duon andPlay kommer att spela 2 solouppträdanden och ett duouppträdande i 2  lägenheter.

andPlay har åtagit sig att utöka den befintliga repertoaren för violin/viola-duon genom att beställa nya verk och aktivt samarbeta med levande konstnärer. Den New York-baserade duon bestående av Maya Bennardo, violin, och Hannah Levinson, altfiol, spelade för första gången för en ivrig publik på Fire Island sommaren 2012 och har sedan dess beställt över fyrtio verk.

andPlay har haft nära samarbeten med många kompositörer, däribland Scott Wollschleger, Victoria Cheah, Clara Iannotta, David Bird, Bethany Younge och Sky Macklay, och betraktar dessa relationer som en integrerad del av sin konstnärliga process.


Kvällen börjar 18:30 med Ljudinstallation på Skaterampen med skaterna Mandus Berg och Mario Cruz Davarinas


Maya Bennardo, violin

Hannah Levinson, viola

bottom of page