Spelplatser / Venues

DALSLANDS CENTER

HÅVERUD

Onsdag 13/7
19.00   

UKRAINA I – Torgeir Vassvik möter Mats Gustafsson

Söndag  17/7
15.00  

Oxöga VII – Maryam Javidmehr möter Hedvig Mollestad

Hemvärnets musikkår Bohusdal och Bengtsfors musikkårer        

Trio Signal – Maryam Javidmehr, Avin Omar, Lena Nowak                                    

Hesselbom Revisited – "Vårt Land" (uruppförande) av Mats Gustafsson med festivalens medverkande

se hela programmet / see the whole program

 

 

_____________

UPPERUD 9:9 

UPPERUD  

 

Torsdag 14/7

18.00 

Rop, böljande…, Jenny Hettne – Sören Hermansson

No such array för Upperudshöljen – John Chantler: Flytande installation på båtar 

Schubertbad – Makadam, feat. Avin Omar                        

Oxöga III – Mette Rasmussen möter Goran Kajfeš

Dark Harbour, Åke Parmerud – Sören Hermansson

se hela programmet / see the whole program

_____________

 

DALSLANDS KONSTMUSEUM

UPPERUD

 

Torsdag 14/7

16.00 

Oxöga I – Torgeir Vassvik möter Mats Gustafsson  

ur Modersmål – Mona Monasar / Franz Schubert  

Oxöga II – Avin Omar möter Torbjörn Näsbom 

The wild winged one, Liza Lim – Anders Nyqvist  

Burskap – Solister interagerar med Dalslands fauna

se hela programmet / see the whole program

 

 

_____________

ÅMALS KYRKA

ÅMÅL 

 

Fredag 15/7

15.00 

UKRAINA II

se hela programmet / see the whole program

_____________

GAMLA KYRKAN

ÅMÅL 

 

Fredag 15/7

17.00 

Urban pipes – Erwan Keravec 

Solo – Torgeir Vassvik                            

Solitude, Rebecca Saunders – My Hellgren     

Oxöga IV – Mona Monasar möter Christer Bothén

21.00

Fire! –  Mats Gustafsson, Johan Berthling, Andreas Werlin Feat. Mariam Wallentin, Goran Kajfeš, Mette Rasmussen 

se hela programmet / see the whole program

 

 

 

_____________

STADSHOTELLET BACKSTAGE  

ÅMÅL 

Fredag 15/7

19.00   

Presentation av Festivalöl och Festivalvin

se hela programmet / see the whole program

_____________

 

NOT QUITE  

FENGERSFORS

 

Lördag 16/7

14.00   

Ljudkonstverk

Fuga i D-moll - Solvkören – Rosali Grankull

Sanen Song – Helena Persson                                                                                      

Manual for reconnection –  Alessandro Perini
 

Oxöga V – Rosali Grankull möter Sofia Jernberg

La Cité des saules, Hugues Dufourt – Yaron Deutsch

Oxöga VI – Helena Persson möter Yaron Deutsch

18.00  

Nytt verk, Volker Staub (uruppförande) – Jonny Axelsson, Ivo Nilsson

Psalm XIII, Djuro Zivkovic – Anna Lindal, Eva Lindal, Elsbeth Bergh, My Hellgren

Air Loops, Bernhard Lang (uruppförande) – Sören Hermansson, Ivo Nilsson, Anders Nyqvist

Purfling, Malin Bång – Eva Lindal 

20.00    

Ebo Krdum trio

se hela programmet / see the whole program

 

 

_____________

 

FRÖSKOGS KYRKA  

FENGERSFORS

 

Lördag 16/7

14.00  

Chaconne, J.S.Bach – Torbjörn Näsbom

One pitch – Sofia Jernberg

Chaconnen går igen – Anna Lindal

se hela programmet / see the whole program